RizVN Login

  •  
  • corona
  • 96 10 27YADGIRI
  •  
    97 1 14shakib
  •  

گذار موفق از استعداد یابی به استعداد پروری

به نظر شما  آیا آموزش و پرورش ما، والدین ما و حتی سازمانهای اجتماعی ما آمادگی پرورش و رشد استعدادهای برملا شده را دارند؟ واقعیت این است که ما در کشورمان در رشد تعالی استعدادها با یک تراژدی مواجهیم... اینکه نخبگان ما یعنی استعدادهای ویژه بین رفتن از ایران و دل کندن از وطن و ماندن  در ایران و رشد کند استعدادهایشان مردد می مانند و اما بالاخره به گفته صندوق بین المللی پول ایران در رتبه ی نخست فرار مغزها در جهان قرارداد و به طور متوسط 15 درصد از فارغ التحصیلان برتر ما، مهاجرت را برای رشد استعدادهای خود ترجیح می دهند و همین  است  که ماهیانه دو شرکت از 60 شرکت که دره سیلیکون کالیفرنیا تأسیس می شود متعلق به ایرانی هاست.

آنچه در این جستار به آن پرداخته ایم این است که اگر در کنار استعدادیابی، پروسه ی استعدادپروری خوبی را نتوانیم پیاده کنیم مطمئناً در مسیر نگهداشت استعدادهایمان  جز سرماخوردگی و ناکامی محصولی را نخواهیم داشت.

 با استعدادیابی، قطعاً رشته تحصیلی بهتری را انتخاب خواهیم  کرد امابدون استعدادپروری به یک مهندس معمولی یا پزشک عادی و ... تبدیل خواهیم  شد در حالیکه برای داشتن مهندسانی قوی و پزشکانی سرآمد و جامعه شناسانی متعهد و هنرمندانی ویژه استعدادیابی نیازمند فاز استعداد پروری موفق و موثر هستیم  که بستر سازی کلان آن به عهده حکومت هاست.

استعداد پروری ساختار یافته ، نیازمند تشکیل کلوپ های تخصصی است که در آن استعدادها مدل بلوغ استعدادهای خود را بشناسند و عملیاتی کنند ،این کلوپ ها یا توسط شرکت های خصوصی انجام می شوند که هدف اولیه در آنها سودآوری است چرا که در غیر اینصورت به سرنوشت هم صنف های خود دچار شده و ورشکستگی زودرس را تجربه می کنند و یا اینکه این کلوپ ها را می بایست وزارت آموزش و پروش و  وزارت علوم انجام دهند که در کشور ما به دلیل فربه بودن سیستم های اداری و بوروکراسی زیاد بخش دولتی آسیب های خاص خود را دارد پس چه باید کرد؟ شاید بهترین روش، روش هیبریدی است یعنی اینکه وزارتخانه های مربوطه با انتخاب موسات استاندارد بخش خصوصی و پرداخت هزینه های مربوطه، استعدادها را به سوی این کلوپ ها گسیل دارند و این تعامل منطقی و دانائی محور بین بخش دولتی و خصوصی، میوه شیرین دانش آموختگان خلاق، نوآور و متعهد باشد.

 

حسین علیان عطاآبادی

 

 

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: